Kuru Temizleme Sektörü Hayatımıza Nasıl Girdi ?

29 Ocak 2018
Kuru Temizleme Sektörü Hayatımıza Nasıl Girdi ?

Günlük yaşantımızda yaptığımız işleri, kullandığımız nesneleri ilk kimin çıkardığını hep merak ederiz. Bazen o kişilere karşı ‘Nevardı da çıkardın!’ tarzı kötü konuşsak da tarihi öneme sahip olduklarından genelde saygı duyarız. Graham Bell’i telefon veya Edison’u ampülü icat etti diye çoğumuz tanırız . Ancak genelde kullandığımız şeylerin mucidini pek tanımayız.

Mesela, mikrodalga fırını Percy Spencer’in bulduğunu veya dikiş makinesini Barthelemy Thimonnier’in icat ettiğini bilmeyiz. Kuru temizleme fikrinin de ilk kimin aklına geldiğini pek bilmeyiz. Böylesine bir soru, yarışma programında sorulsa anca sallayarak bulabileceğimiz bir cevap olarak karşımıza çıkar. O saygı duy
duğumuz önemli insanın adını açıklıyoruz: Jolly Belin!

İlk kuru temizlemeci 1840 yılında Jolly Belin tarafından Paris’te açıldı. Ancak, bu işin mucidi olarak gösterilen Jolly Belin, ‘yanlışlıkla’ kuru temizlemeyi icat etmiştir. Giysisinin üstüne kazayla gaz lambası düşüren Jolly Amca’nın hizmetçisi gaz lambasının giysiler üzerindeki lekeleri yok ettiğini farketmiştir. Hemen heyecanla ‘Koş Jolly bir şey icat ettik’ dedi mi bilemeyiz ancak bu trajik olayın ardından Jolly Belin, French Dye Work adındaki ilk kuru temizlemeciyi açmıştır. Bu durum hızla gelişerek hayatımızda ciddi bir öneme sahip olmaya başladı. Her şehirde birden fazla kuru temizleme mağazaları açılmaya başladı.  Evlere ücretsiz servis imkanı sunulması ile birlikte hizmeti daha kolay hale getirildi.

O zamanlardan, bu zamana kadar gelişen dünyanın bir sonucu olarak Temizlikdevi.com gibi online siteler sayesinde ise hızlı sipariş, indirimli fiyatlar 12 taksite kadar ödeme imkanı ile temizlik hizmetini daha kolay hale getirmiştir. Ayrıca bu tarz sitelerin ‘Güvenilir’ olması, tercihlerin bu yönde olmasını kolaylaştırmıştır.

Diğer Yazılar

Online Halı Yıkama Nedir ?
Online Halı Yıkama Nedir ?

...

29 Ocak 2018
Türkiye’de Halı Yıkama Şirketleri
Türkiye’de Halı Yıkama Şirketleri

Evinizi ve...

29 Ocak 2018
En Ucuz Ev Temizliği Fiyatları
En Ucuz Ev Temizliği Fiyatları

Ev temizliği...

29 Ocak 2018
Evinizin güzel kokması için ...
Evinizin güzel kokması için ...

Eviniz Mis Gibi...

12 Mayıs 2017

Vakit!

Zamandan Tasarruf Edin
Artık Temizlik işi evlerde ofislerde ve iş yerlerinde temizlik şirketleri tarafından yapılarak zamandan kazanç elde edilmektedir. Buradan hareketle sunmuş olduğumuz temizlik faaliyetlerindeki hedef; Evlerde, bayanların ve ev halkının iş hayatından geri kalan zamanda, temizliğe harcayacakları zamanı, dinlenme ve eğlenmeye ayırarak kazanç elde etmeleridir.